Jakie meble do klasycznej aranżacji kuchni?

Sink on a light stylish classic Scandinavian kitchen. Window background.

Postanowiłeś, że nie będziesz postępować jak wszyscy i nie będziesz tworzyć swojego domu w oparciu o styl nowoczesny, a właśnie ruszysz w drugą stronę i wprowadzisz do wnętrz prawdziwą klasykę i zarazem czystą klasę? To też jest jakaś myśl. Zwłaszcza jeśli twoim zadaniem jest w tym momencie przygotowanie aranżacji kuchni. Akurat w jej przypadku styl klasyczny sprawdzi się rewelacyjnie. Tworząc taką kuchnię, aby nieco ułatwić sobie jej urządzanie, w pierwszej kolejności pomyśl o meblach i to je postaraj się wybrać i kupić w pierwszej kolejności, by już później na spokojnie dobierać do nich kolejne elementy, sprzęty czy ozdoby.

Raczej nie musisz znać się na architekturze wnętrz, by domyślać się, że styl klasyczny musi być stylem mocno zdobniczym. No i rzeczywiście tak jest. Jest on mocno dekoracyjny, czasem wręcz przesadzony. Wypełniają go efektownie zdobiony elementy, bogactwo i w pewnym sensie nawet przepych. W klasycznej aranżacji nawet meble powinny więc spełniać funkcje dekoracyjne. Nie mogą być one tylko i wyłącznie prostymi niezbędnymi elementami, przeznaczonymi do przechowywania różnych produktów spożywczych i sprzętów, czyli spełniającymi funkcję jedynie praktyczną. Stwórz z mebli główną dekorację dla klasycznej kuchni. Zdecyduj się na fronty zawierające liczne wgłębienie i wyżłobienia, które sprawią, że ich z pozoru zwyczajna i prosta powierzchnia sama w sobie stanie się czymś nieoczywistym i niezwykle ciekawym. Nieregularne fronty to jednak nie wszystko. Aranżacja klasycznej kuchni wprost domaga się również od ciebie zastosowania bardziej zdobniczych uchwytów. Te złote i masywne fantastycznie wyróżnią się na tle ciemnobrązowych frontów, a z kolei te kremowe o nietypowym kształcie mogą złączyć się z równie jasnymi błyszczącymi blatami. W stylu klasycznym wskazane są również przeszklenia. Klasyczne meble jak najbardziej mogą więc zawierać chociażby szklane drzwiczki. Innym ciekawym zdobiącym je akcentem będą złocenia. Uważaj jednak, by z nimi nie przesadzić i nie doprowadzić do tandetnego efektu.

Pamiętaj jednak, że wyżej zaprezentowana aranżacja klasycznej kuchni to tylko przykład, za którym nie musisz wcale podążać. Jeżeli masz zupełnie inny pomysł na klasyczne kuchenne wnętrze, posłuchaj swojej intuicji. Często podświadomie czujemy, co najlepiej sprawdziłoby się w naszych domowych pomieszczeniach i to nawet wtedy, gdy nie za bardzo znamy się na architekturze.