Tradycyjne pompy ręczne – co warto o nich wiedzieć?

Industrial sectional pump for pumping liquids. Demonstration layout.

Spośród wszystkich rodzajów pomp do wody, to właśnie pompy ręczne mają najbardziej prostą konstrukcję oraz są też najtańsze. Nie wymagają zasilania elektrycznego, co w pewnych okolicznościach jest ich zaletą.

Możemy wyróżnić takie oto pompy ręczne:

1). Pompy kolumienkowe (popularne abisynki) – należy wiedzieć, że wewnątrz abisynki znajduje się tłok z uszczelką, którego ruch posuwisto-zwrotny zasysa wodę. Im większa jest średnica takiego tłoka, tym większa wydajność pompy – z reguły wynosi ona mniej więcej 20 litrów/na minutę. Tego typu pompy podnoszą wodę z głębokości 7 metrów. Są trwałe i niezawodne. Jedynym elementem, który wymaga okresowej wymiany, jest wcześniej wspomniana uszczelka tłoka. Dla wielu użytkowników zaletą abisynek jest ich specyficzny wygląd. Pionowy cylindryczny korpus z charakterystyczną długą dźwignią do pompowania może być bardzo ciekawym elementem ogrodowej architektury. Abisynki nadają się do pompowania wody z najpłytszej warstwy wodonośnej, ze studni z tak zwanym filtrem wbijanym. Takie studnie mają podobną głębokość jak studnie kopane, lecz średnicę nie większą niż 50 mm i z reguły mniejszą wydajność, niewystarczającą do zaopatrzenia w wodę gospodarstwa domowego. Wykonuje się je wyłącznie w gruntach piaszczystych.

2). Pompy skrzydełkowe (motylkowe) – należy wiedzieć, że są zbudowane w inny sposób niż abisynki. Zamiast tłoka poruszającego się w cylindrze są przepona i zawory. Żeliwny korpus i dźwignia do pompowania (wykonana często z litego drewna) nie mają tak atrakcyjnej formy jak w przypadku abisynek, ale wydajność i wysokość podnoszenia są podobne, stosunkowo niewielkie. Pompa posiada dwa jednakowe króćce: ssący i tłoczący – zakończone kryzami, do których przytwierdza się rury. Kryzy skręcane są za pomocą śrub, dzięki czemu pompę można łatwo odłączyć od instalacji na przykład na zimę i zamontować z powrotem na początku sezonu wiosenno-letniego. Pompa skrzydełkowa może zasysać wodę ze studni o lustrze położonym do 7 metrów pod poziomem gruntu (nie należy tego mylić z głębokością studni, która może być znacznie większa). Może również służyć do ułatwienia rozruchu układu hydroforowego przez podniesienie poziomu wody w rurze ssącej. Pompowana ciecz musi być wolna od zanieczyszczeń stałych typu piasek czy opiłki, ale oprócz wody mogą to być także oleje i paliwa. Pompę ręczną motylkową należy zamontować w pozycji pionowej na ścianie lub innej konstrukcji. Przed uruchomieniem musi zostać zalana wodą.

Przeczytaj także

1 thought on “Tradycyjne pompy ręczne – co warto o nich wiedzieć?

  1. Interesująca ciekawostka, ale w mojej opinii zakup pompy ręcznej mija się z celem, są nowocześniejsze rozwiązania.

Comments are closed.