Jakie fronty dla mebli kuchennych?

front view of modern kitchen interior

Starają się wybrać jak najlepsze meble do kuchni, zawsze popatrzmy na to, z jakiego materiału wykonano ich fronty. To właśnie ta część mebla jest zwykle najmocniej narażona na uszkodzenia i zabrudzenia. To ona będzie mieć częstą styczność z kurzem, pyłem występującym w powietrzu, różnymi substancjami czy nawet kuchennymi przyborami. Meble do kuchni muszą być jak najbardziej wytrzymałe, aby były w stanie to wszystko przetrwać. Próbując ustalić dla nich odpowiednie i najlepsze fronty, starajmy się też kierować wyglądem poszczególnych ich wariantów. Meble muszą przecież dobrze wyglądać. W przeciwnym wypadku nawet nie zechcemy umieszczać ich w swojej kuchni.

Zazwyczaj jest tak, że niezależnie od tego, na jaki typ frontów ostatecznie się zdecydujemy, te fronty możemy później wykończyć na dwa podstawowe sposoby – pokrywając je folią PVC albo decydując się na ich lakierowanie. Obie opcje wymagają dogłębnej analizy. W przypadku pokrycia mebli drewnianych folią PVC uzyskujemy wyższą odporność na działanie wilgoci. Sprawiamy, że drewno przestaje aż tak bardzo chłonąć wodę, więc nawet jeśli przypadkiem zdarzy nam się coś na nie wylać, nie musi to skutkować napuchnięciem powierzchni materiału. Drewno zabezpieczone folią śmiało może zostać użyte nawet bezpośrednio przy samym zlewie. Wart uwagi jest również fakt, że folia potrafi zmienić wygląd mebla, gdyż jest w stanie nadać mu zupełnie innego koloru.

A co z lakierowaniem? Czy lakierowane meble do kuchni będą tak samo użyteczne jak te pokryte PVC? I tak, i nie, bo to wszystko zależy od naszych oczekiwań. Na ogół lakierowane powierzchnie drewniane równie dobrze radzą sobie z odpieraniem ataków wilgoci co powierzchnie pokrywane foliami PVC, jednakże mogą znacznie gorzej znosić kontakt z wyższymi temperaturami. Lakier zazwyczaj daje jednak lepsze wykończenie. Przepięknie nabłyszcza drewnianą powierzchnię i sprawia, że nabiera ona szlachetności. Jeżeli więc to wygląd jest dla nas priorytetem, rzeczywiście powinniśmy pójść w tym kierunku.